Artrocenteza stawów skroniowo-żuchwowych (ang. arthrocentesis) to małoinwazyjny zabieg polegający na nakłuciu stawu skroniowo-żuchwowego w celu wypłukania mediatorów zapalnych. Przepłukanie stawu może być niekiedy także połączone z podaniem leków do wnętrza stawu. Leki mają za zadanie zmniejszyć istniejący stan zapalny lub ułatwić możliwość poruszania się elementów stawu względem siebie.
Jaki jest cel artrocentezy?
Głównym celem tej procedury jest łagodzenie bólu i poprawa ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego, który jest w stanie przewlekłego zapalenia.
U kogo wykonuje się artrocentezę?
U pacjentów ze zmianami wewnątrz stawów skroniowo-żuchwowych, u których:
- nie uzyskano zadawalających efektów leczeniem zachowawczym, czyli szyną i fizjoterapią.
- rozpoznano zmiany zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych związane z wiekiem lub w przebiegu chorób ogólnych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze zapalenie stawów lub inne.
- wystąpił uraz związany z wypadkiem lub zabiegiem operacyjnym naruszający struktury stawu.
Jak często wykonuje się zabieg?
Zabieg u większości pacjentów raz wykonane przepłukanie przynosi poprawę na parę miesięcy do kilku lat. U niektórych pacjentów zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie w krótkich odstępach czasu, aby uzyskać zamierzony efekt.
Kiedy odczuwalna jest poprawa?
Poprawa ruchomości odczuwana jest najczęściej bezpośrednio po zabiegu. Na zmniejszenie bólu należy poczekać parę dni, ponieważ bezpośrednio po zabiegu mogą występować dolegliwości bólowe oraz obrzęk związane z samą interwencją. Dodatkowo pacjenci mogą doświadczać uczucia zmiany zgryzu. Po kilku dniach te objawy te się wycofują.
Ile trwa artocenteza?
Cały zabieg trwa zwykle 30–60 minut, wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym.
Czy mogę umówić się bezpośrednio na artocentezę?
Niestety nie. Z racji tego, że zabieg jest zaliczany do inwazyjnych (mówiąc precyzyjnie do małoinwazyjnych) wymagane jest przed wykonaniem artrocentezy podjęcie próby leczenia zachowawczego przy pomocy szyny i fizjoterapii. Dodatkowo wymagana jest kwalifikacja lekarska w celu oceny potencjalnej skuteczności tej terapii w konkretnym przypadku.
Jeżeli mają państwo problemy z bólem stawów skroniowo-żuchwowych lub bólem twarzy zapraszamy do umówienia się na wizytę.