Program profilaktyczny chorób układu krążenia (CHUK)
Choroby układu krążenia są jednym z największych wyzwań zdrowotnych na świecie i stanowią główną przyczynę zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Polsce odpowiadają za blisko 40% wszystkich zgonów. W skali globalnej, według danych WHO, choroby te przyczyniają się do około 17,9 miliona zgonów rocznie, co stanowi około 31% wszystkich zgonów na świecie.
Co zyskasz biorąc udział w programie?
Każdy biorący udział uzyska kompleksową ocenę zdrowia nakierowaną na choroby sercowo-naczyniowe oraz jeżeli będzie to wskazane zalecenia odnośnie farmakoterapii, ruchu, diety, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka rozwoju poważnych chorób sercowo-naczynioweych takich jak zawał serca, udar mózgu czy miażdżyca.
Co wchodzi z w skład oceny stanu zdrowia w programie?
1. Ocena obciążenia rodzinnego
Pielęgniarka przeprowadza wywiad dotyczący historii zdrowotnej rodziny. Pytania obejmują występowanie chorób układu krążenia u bliskich krewnych (zawały serca, udary). Wczesne występowanie tych chorób w rodzinie może wskazywać na większe ryzyko u pacjenta.
2.Wywiad dotyczący stylu życia
Pielęgniarka zbiera informacje na temat nawyków pacjenta:
- Palenia tytoniu – pytania dotyczą liczby wypalanych papierosów, od kiedy pacjent pali. Palenie stanowi silny czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
- Aktywności fizycznej – pacjent opowiada o częstotliwości i intensywności swojej aktywności fizycznej. Niska aktywność jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób serca.
3.Pomiary antropometryczne
Pomiary antropometryczne pozwalają ocenić stan odżywienia pacjenta:
- Masa ciała i wzrost – na podstawie tych danych obliczany jest wskaźnik masy ciała (BMI), który pozwala ocenić, czy pacjent ma prawidłową wagę, nadwagę lub otyłość. Podwyższony BMI zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
- Obwód talii – pomiar ten służy do oceny rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Duży obwód talii sugeruje otyłość brzuszną, która jest szczególnie groźna dla serca.
4.Pomiary ciśnienia tętniczego i tętna
- Ciśnienie tętnicze – wykonuje się trzykrotny pomiar ciśnienia krwi, który może pomóc wykryć nadciśnienie tętnicze, jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych. Pomiar ciśnienia u dorosłych osób zdrowych powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku.
- Tętno – pomiar tętna (liczba uderzeń serca na minutę) dostarcza informacji o ogólnym stanie układu krążenia.
5. Badania laboratoryjne
W ramach programu wykonywane są również podstawowe badania krwi, które obejmują:
- Lipidogram – aby wykryć hipercholesterolemię (podwyższony poziom cholesterolu), która zwiększa ryzyko miażdżycy, a tym samym zawału i udaru.
- Badanie poziomu glukozy we krwi – w celu wykrycia cukrzycy, która jest silnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.
Ważne by w przypadku wykonywania wyżej wymienionych badań być na czczo (to znaczy nie spożywać pokarmów na 12 godzin przed pobraniem krwi)
Kto może skorzystać z programu?
Pacjenci:
- który są zdeklarowani do naszej przychodni.
- w wieku 35-65 lat
- bez rozpoznanych chorób układu krążenia i cukrzycy.
- którzy nie brali udziału w programie CHUK w ciągu ostatnich 5 lat (także u innego świadczeniodawcy)
Ważna informacja – nadciśnienie tętnicze nie eliminuje z udziału w programie!
Jak przebiega badanie w programie?
Zazwyczaj badanie składa się z dwóch wizyt.
1. Pierwsza wizyta odbywa się osobiście w przychodni. Podczas tej wizyty zbierany jest wywiad, wykonywane są pomiary antropometryczne, badane jest ciśnienie i tętno. Podczas tej wizyty zlecane są również badania laboratoryjne.
2. Druga wizyta odbywa się osobiście w przychodni lub telefonicznie (teleporada). Podczas tej wizyty na podstawie wyników pacjent otrzyma ocenę ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w ciągu kolejnych 10 lat (na podstawie wskaźnika SCORE2) oraz zalecenia odnośnie dalszego postępowania.
Kto prowadzi program CHUK?
Program prowadzony jest przez pielęgniarki środowiskowo-rodzinne pracujące w naszej przychodni. Jeżeli dany przypadek będzie tego wymagał pacjent będzie kierowany dalej do lekarza, którzy droży odpowiednie leczenie.
Jak umówić się na wizytę?
Aby umówić się na wizytę w ramach programu profilaktycznego CHUK (chorób układu krążenia), należy skontaktować się z rejestracją przychodni osobiście lub pod numerem 713225620.